Europos kalbų diena Panevėžio Mykolo Karkos mokykloje paminėta spalvingai ir muzikaliai. Vyresniųjų klasių mokiniai per kalbų pamokas buvo įtraukti į šventinės dienos projektus. Vaikai piešė, pildė, klijavo, iliustravo gražiausius Europos kalbų žodžius, dalinosi įspūdžiais apie aplankytų šalių kalbų ypatumus, svajojo, kokias Europos šalis norėtų pamatyti ir kokių kalbų norėtų išgirsti.

Nepamiršome ir gimtosios – lietuvių kalbos, juk ji pati archajiškiausia Europos kalbų jūroje. Būtent šią tematiką – jūra, 5c, 6c ir 8b klasių mokiniai (mokyt. R. Katilienė) rinkosi atskleisti kalbų žaismingumui. Metaforiškai įprasminome įvairių kalbų gražiausius žodžius jūros dugne – vieni virto žuvimis, kiti laivais, jūrų arkliukais ar kriauklėmis, sklidini gražiausių Europos šalių žodžių (nuo latvių ir estų, iki prancūzų ir net esperanto kalbų). Visos jos susipynę žmonių lūpose, bet kiekviena kitokia ir išlaikiusi savo išskirtinumą, todėl mokiniai rinkosi tą kalbą, kuri jiems atrodė gražiausia, sunkiausia arba kaip tik – kažkuo artima.

Anglų kalbos pamokose šią dieną vyko konkursas ,,A Spelling Bee“, mokinius jam ruošė mokytojos I. Subačienė, V. Kuriazovienė, A. Kirkilienė ir I. Gaidelionienė. „Kaip ir kiekvienais metais rugsėjį yra minima Europos kalbų diena – rugsėjo 26-oji. Tai diena, kuomet visi vertinantys gebėjimą vartoti kalbą pabrėžia įvairiais netradiciniais būdais, išmoksta keletą egzotinių žodžių kita nei mokosi kalba, susipažįsta su kitų šalių kultūra. Šiemet rugsėjo anglų kalbos pamokose siekėme rekordo, Europos kalbų vėliavomis ir pasisveikinimais tomis kalbomis sujungėme ilgą grandinę, kurią gaminome per anglų kalbos pamokas. 5–6 klasių mokiniai turėjo galimybę dalyvauti nuostabiame, antrus metus organizuojamame taisyklingos rašybos konkurse „A spelling bee“. Jis yra plačiai paplitęs po daugelį angliškai kalbančių šalių. Anglų kalbos pamokose vyko ir įvairi tai dienai skirta aktyvi veikla, buvo žaidžiami žaidimai, kuriami mini projektai. Esame tikri, kad įvairi aktyvi veikla, konkursai, minėjimas tokių dienų, kaip Europos kalbų diena, veda į kelią praktiniam pasaulio kalbų pažinimui ir vartojimui.“ – Pasakojo anglų kalbos mokytoja I. Subačienė.

Pamokose integravome ne tik dailę, tačiau ir geografiją, istoriją, net muziką, juk taip smagu išgirsti kaimyninių šalių dainų, o ypač ne per muzikos pamokas! Šeštokai su rusų kalbos mokytojomis B. Vildžiene, R. Jacevičiūte ir R. Rimkute atliko kūrybinį darbą – piešė vėliavėles, rašė ir mokėsi šalių ir kalbų pavadinimus rusiškai. „Mokiniai klausydami garso įrašų bandė atspėti, kokia Europos kalba kalbama. Lengviausiai sekėsi atpažinti anglų, rusų, vokiečių, ispanų kalbas, sunkiausiai – portugalų, graikų, turkų.“ – Įspūdžiais po pamokų dalinosi B. Vildžienė.

Kitose rusų kalbos pamokose mokytojos R. Rimkutė, B. Vildžienė su aštuntokais (8b, 8c, 8d) atliko projektą „Kalbų žemėlapis“. „Naudodamiesi planšetėmis (internetu), žemėlapiu, žodynais spalvino Europos šalis vėliavų spalvomis gautą kontūrinį žemėlapį, rinko informaciją, pildė lentelę prisiminta ar surasta informacija.“ – pasakojo mokytoja B. Vildžienė. 

Informacinių technologijų pamokose taip pat buvo kalbama ir dirbama minint šią dieną. Šeštokai informacinių technologijų ir lietuvių kalbos integruotoje pamokoje gilinosi į gimtosios kalbos archajiškumą, padedami mokytojos R. Šimkevičienės, ieškojo ir aiškinosi nebevartojamų, istorinių lietuviškų žodžių prasmes. Lygino su dabartinės norminės lietuvių kalbos žodynu, aptarė kalbos, kaip gyvo organizmo, pokyčius laiko tėkmėje.

Lietuvių kalbos pamokoje (mokyt. O.Vaitkevičienė) septintokai mokėsi suvokti tekstą – ieškojo skirtumų tarp estų ir lietuvių kalbų (priklausančių skirtingoms kalbų šeimoms) ir kt. Mokiniai suprato, kad kiekviena kalba yra originali ir nepakartojama. O lituanistė A. Sriubienė su savo mokiniais kūrė net trikalbį žodyną!

Tikim, kad tradicijos tęstinumas kasmet švęsti Europos kalbų dieną tik pagilina kalbų žinias ir sužadina norą jas pažinti bei puoselėti vis labiau. O netradiciniai užsiėmimai šią dieną žadina smalsumą, pažinimo džiaugsmą ir kūrybiškumą.

 Lietuvių k. mokytoja Renata Katilienė

Daugiau akimirkų GALERIJOJE–2017 m. ruduo–Europos kalbų diena, 4–8 kl.

 

 

 

© 2016. Visos teisės saugomos