Europos atliekų mažinimo savaitė – renginys, kasmet vykstantis paskutinę lapkričio savaitę, kurio tikslas – ugdyti visuomenės sąmoningumą tvaraus išteklių naudojimo ir atliekų tvarkymo klausimais.

Renginių metu dalyviai susipažįsta su pagrindinėmis atliekų susidarymo ir tvarkymo problemomis, ieško galimybių, kaip mažinti atliekų susidarymą, tinkamai tvarkyti jau susidariusias atliekas, keičiasi idėjomis apie antrinį jų panaudojimą. Renginių metu dalyviai iš atliekų gamina žaislus, paveikslus, scenos dekoracijas spektakliams, kuria eilėraščius ir daineles, siuva ar dekoruoja daugkartinio naudojimo maišelius, keičiasi nebereikalingais daiktais, organizuoja madų šou, skaito paskaitas, organizuoja darbų parodas ir kt. 

Aplinkos ministerija yra šios savaitės renginių Lietuvoje koordinatorė. Šiemet Europos atliekų mažinimo savaitės renginiai vyko lapkričio 18–26 dienomis. Didžiausias dėmesys buvo skiriamas antriniam daiktų panaudojimui. Šių metų šūkis – „SUTEIK  NAUJĄ GYVENIMĄ”.

Mūsų mokyklos estetikos būrelio nariai mielai sutiko dalyvauti Europos atliekų mažinimo savaitėje ir padėjo suruošti darbelių iš pakuočių parodą.

Parodoje pateikti 528 įvairaus dydžio darbeliai. Visi jie pagaminti iš nereikalingų atliekų, maisto produktų pakuočių, senų žaliuzių ir pan. Gaminant darbelius buvo sunaudota 42,5 kg atliekų. Daugiausia darbelių padaryta iš plastikinių butelių, duonos gaminių pakuočių ir spalvotų polietileno maišelių. Parodoje galima rasti dekoracijų, skirtų visiems metų laikams. Rudenines puošmenas vaikai darė iš tualetinio popieriaus ritinėlių, papuošė veidrodį, laikrodį, spalvino kvilingo technika suklijuotas įvairias daržoves ir vaisius. Purškiamais dažais padengė iš plastiko butelių iškarpytus lapus, suteikdami jiems auksinį atspalvį. Parodoje gausu stiklo taros butelių, kurie buvo papuošti įvairiausiomis medžiagomis – virvutėmis, siūlų likučiais, kamščio gabalėliais, gipso bintu, kruopomis, net pieštuko drožlėmis bei spalvotu vašku. Daugelis butelių buvo apklijuoti spalvotomis servetėlėmis. Nemažai žiemos dekoracijų buvo pagaminta iš nereikalingų kompaktinių diskų. Iš jų mokiniai konstravo nuotaikingus žaislus eglutei, pjaustė žvaigždeles, likusias daleles panaudojo rėmelių  dekoravimui. Panaudodami plastikinių butelių galus, vaikai karpė žvaigždes, snaiges.  Iš plastikinių maišelių ir popierinių ritinėlių mokiniai prigamino daugybę kepuryčių, sukabino jas ant sausų medžio šakelių.

Didžiausias parodos eksponatas – kalėdinė eglutė iš saldainių popierėlių. Jai sukurti prireikė beveik 5 kg saldainių popierėlių. Suvėrę ant 1 metro siūlo sulankstytus popierėlius, suskaičiavome jų kiekį. Tada išmatavome visų vėrinių ilgį, pasvėrę vieną vėrinio metrą, apskaičiavome popierėlių svorį ir skaičių. Taigi, apskaičiavę sužinojome, kad  eglutė padaryta iš 9400 popierėlių!

Labiausiai vaikams patiko daryti pavasario dekoracijas – drugelius iš plastiko butelių, papuošiant juos nagų lako likučiais. Drugelius ir gėles gamino tiek penktokai, tiek vyresni mokiniai. Jų padarė daugiausiai – per 200. Pavasario dekoracijos skirtos Pasaulinei Žemės dienai. Šią kolekciją pildome kiekvienais metais, naudojame ne tik limonado, kolos, mineralinio vandens taras, bet ir nedepozitinius plastikinius butelius nuo pieno, kefyro, jogurto, rūgpienio ar sulčių.

Didelio dėmesio parodoje sulaukė vąšeliu nerti gaminiai. Juos kūrė septintokai iš duonos gaminių maišelių. Jie puikiai tinka papuošti gėlių vazonėlius ar sudėti velykinius margučius. Iš tuščių gyvūnų maisto pakuočių, jas sukarpius juostelėmis, galima nunerti kilimėlius katėms.  Iš senų laikraščių ir žurnalų sukarpytų juostelių estetikos būrelio nariai nupynė puikius krepšelius, tinkančius smulkmenoms  susidėti, pieštukams laikyti ar gėlių vazonėlį  įstatyti. Panaudodami maišelių rankenėles – kilputes, vaikai sukūrė puošnią rankinę.  Mūsų projektui padėjo maisto  produktų pakuočių gamybos įmonė UAB IOCO packaging.  Jie mums dovanojo puikios medžiagos – plastiko juostelių, iš kurių mergaitės nunėrė ne vieną rankinę, skrybėlaitę, krepšelių ir  kitų aksesuarų.

Idėjų darbeliams semiamės iš interneto, konstruojame patys, bandom jungti kelias atlikimo technikas, jungimo būdus, ieškome spalvų, faktūrų dermės. Gaminiams atlikti naudojame karštus klijus, siūlus, vąšelius, adatas, guašą, PVA klijus, laikraščius, lipnią juostelę, vielą, likusią nuo senų kalendorių, įvairių elektronikos gaminių pakuotes, šampūno, kremo, kvepalų dangtelius ir t. t.

Šiuo metu ruošiamės mokyklos erdvių kalėdiniam apipavidalinimui, vėliau Lietuvos nepriklausomybės šimtmečio minėjimui ir pavasariniam renginiui – Pasaulinei Žemės dienai, gaminsime instaliacijas iš baltų pieno gaminių pakuočių, kuriomis puošime mokyklos kiemelio žalią veją. Mokiniai noriai rūšiuoja pakuotes, renka, kaupia medžiagas ir pagamintais gaminiais puošia mokyklą ir savo buitį.

                        Laima Jatautienė, mokytoja

Daugiau nuotraukų GALERIJOJE–2017 m. ruduo–Paroda skirta Europos atliekų mažinimo savaitei

© 2016. Visos teisės saugomos