„Stiprus tas, kas įveikia savo žalingus įpročius“. (B. Franklinas)

Gegužės 31 diena – Pasaulinė diena be tabako, kuri dar yra vadinama Pasauline nerūkymo diena. 1987 metais Pasaulio Sveikatos Organizacijos nariai, siekdami atkreipti pasaulio dėmesį į epidemiškai plintančias, tačiau išvengiamas mirtis, sukeltas rūkymo, paskelbė gegužės 31 dieną Pasauline diena be tabako. Šią dieną visi rūkantieji skatinami bent vieną dieną nerūkyti, atsisakyti tabako gaminių, saugoti dabartinę ir būsimas kartas nuo tabako vartojimo bei pasyvaus rūkymo sukeliamų pavojų.

Kiekvienais metais gegužės 31-oji – Pasaulinė nerūkymo diena minima ir Mykolo Karkos pagrindinėje mokykloje. Šiai dienai pradedame ruoštis jau prieš mėnesį ir jai atėjus pasitinkame piešiniais, plakatais prieš rūkymą, akcijomis, įvairiais šūkiais, viktorinomis, prevenciniais pokalbiais, diskusijomis ir paskaitomis.

Mokytojos Aušra Lazdauskienė ir Virginija Andriulevičienė visą gegužės mėnesį su 5–8 klasių mokiniais piešė piešinius rūkymo prevencine tema. Gegužės 30–31 dienomis mokyklos kieme mokiniai savo mintis perteikė piešdami kreidelėmis ant asfalto. Gegužės 31-ąją, Pasaulinę nerūkymo dieną, mokykla pasitiko visus mokinius, mokytojus ir jų tėvelius prevencine piešinių paroda „Aš prieš“.

Mokyklos psichologė Kristina Tarutienė ir socialinė pedagogė Jolanta Rinkūnienė, norėdamos išsiaiškinti rūkymo paplitimą tarp 7 klasių mokinių, gegužės mėnesio pradžioje mokykloje atliko tyrimą „Žalingi įpročiai“. Septintokai pasirinkti neatsitiktinai, nes 13–14 metų amžiuje prasideda tikrasis brendimas. Paauglystės periodas yra pats sunkiausias mokykloje ir prieštaringiausias žmogaus gyvenime. Pokyčiai, vykstantys šiame amžiaus tarpsnyje, išprovokuoja įvairių problemų, konfliktų, sąlygoja įvairius prieštaravimus, kurių nesugebėdamas išspręsti paauglys nueina lengviausiu keliu, kokį jam pasiūlo draugai ir aplinka. Todėl šio amžiaus mokiniai dažnai pradeda kasdien rūkyti. Atliktos apklausos duomenys rodo, kad 40 procentų septintokų jau yra bandę rūkyti cigaretę / elektroninę cigaretę. 63 proc. septintokų turi draugų, kurie rūko. Išsiaiškintas požiūris į šalia rūkančius asmenis. 24 proc. septintokų teigia, kad juos erzina šalia rūkantys asmenys, 21 proc. teigia, kad šalia rūkantys asmenys jiems netrukdo, 34 proc. mokinių nekreipia dėmesio į šalia rūkančius, o 46 proc. – stengiasi atsitraukti nuo šalia rūkančių asmenų. Domėtasi, kur mokiniai gauna informacijos apie rūkymo žalą. 89 proc. teigė, kad apie rūkymo žalą su jais kalbamasi mokykloje, 63 proc. – šeimoje, 49 proc. mokinių teigė, kad informacijos gauna iš televizijos ir interneto, 35 proc. – iš draugų. Džiugu, kad pagrindinis žinių apie rūkymo žalą šaltinis yra mokykla ir šeima, bet liūdina tai, kad jau yra apie 40 proc. mokinių bandžiusių rūkyti. Todėl, siekdami užkirsti rūkymo kelią bandžiusiems rūkyti ir nepradėjusiems to daryti, surengėme septintų klasių mokiniams viktoriną apie rūkymo žalą.

Gegužės 29 dieną mokykloje vyko prevencinė viktorina „AŠ nerūkau – nerūkyk ir TU“, kuri yra įtraukta į neigiamų socialinių veiksnių projekto „Žengiu teisingu keliu“ veiklas. Renginio pradžioje mokiniai, žiūrėdami filmą „Visa tiesa apie cigaretę“ ir klausydamiesi socialinės pedagogės Jolantos Rinkūnienės pasakojimo, susipažino su rūkymo žala žmogaus organizmui, sukeliamas ligas, pasyvų rūkymą, rūkymo pasekmes, nuodingąsias medžiagas, kurios įeina į cigarečių ir elektroninių cigarečių sudėtį ir kt. Mokyklos psichologė Kristina Tarutienė dalyvius supažindino su gegužės mėnesį atlikto tyrimo „Rūkymo paplitimas“ rezultatais. Po to mokiniai turėjo patys parodyti savo žinias apie rūkymo žalą. Jie turėjo atsakyti į dvylika klausimų. 7d klasės komanda atsakė į 11 klausimų, 7c klasė – į 10 klausimų, 7b klasė – į 9 klausimus. Lemiamus komandų balus lėmė plakatų „AŠ PRIEŠ“ darymas ir pristatymas. Kol komandos kūrė plakatus, žiūrovai gavo užduotį „SVEIKATA“. Jie turėjo atspėti, kokie sveikatai naudingi dalykai paslėpti paslaptingoje dėžėje. Ši užduotis sukėlė mokiniams daug teigiamų emocijų ir juoko, nes dėžėje slėpėsi patys įvairiausi dalykai – agurkas, vaistažolių arbata, irisiukai, emociukai ir kt.

Viktoriną „AŠ nerūkau, nerūkyk ir TU“ laimėjo 7d klasės mokinių komanda, kuri užėmė I vietą, II vietą užėmė 7c klasės mokinių komanda, o III vietą užėmė 7b klasės mokinių komanda. Dalyvius pasveikino viktorinos komisija – visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Lolita Puškorienė ir specialioji pedagogė Lina Pranauskaitė. Jos pasidžiaugė mokinių žiniomis, aktyviu dalyvavimu ir puikiais, originaliais plakatais. Komandos gavo diplomus, atminimo dovanėlės bei saldžius pizus. Mokiniai renginiu liko patenkinti. Tikimės, kad šie mokiniai, sukaupę „storą“ žinių bagažą apie rūkymo žalą, nepradės rūkyti, o pabandžiusieji – susimąstys ir nustos bei rūpinsis savo sveikata. Juk niekas nežino, kiek skirta gyventi vienam ar kitam žmogui, bet rūkydamas asmuo bet kokiu atveju susitrumpina ir apsunkina savo gyvenimą, tikimės, kad mokiniai tai suprato.

Kristina Tarutienė, psichologė

© 2016. Visos teisės saugomos