Balandžio 2-oji – žymiojo danų pasakininko H. K. Anderseno gimimo diena. Nuo 1967 m. pasaulyje ji minima ir kaip Tarptautinė vaikų knygos diena. Tą dieną vyksta vaikų literatūros renginiai, parodos, susitikimai su vaikų knygos kūrėjais.

Šios šventės idėja priklauso Jellai Lepman. 1967 m. ji parašė atvirą laišką pasaulio skaitytojams ir paragino švęsti šią dieną. Nuo tada šventę kasmet remia kuri nors pasaulio šalis. Tos šalies rašytojas parašo visuomenei laišką – kreipimąsi, o dailininkas kuria plakatą knygos ir skaitymo tema. Tekstas verčiamas į pagrindines pasaulio kalbas ir kartu su plakatu siunčiamas į visas pasaulio šalis. 2019 metų Tarptautinės vaikų knygos dienos rėmėja – Lietuva. Plakatą ir tekstą sukūrė žymus vaikų rašytojas ir dailininkas, 2018 m. H. K. Anderseno premijos nominantas Kęstutis Kasparavičius.

Mokyklos bibliotekoje 4–6 klasių mokiniams vyko informacinės pamokėlės, kurių metu bandėme ieškoti, ką turi bendro H. K. Andersenas, K. Kasparavičius, Panevėžio lėlių vežimo teatras ir jo vadovas A. Markuckis. Aptarėme didžiojo pasakininko gyvenimą ir kūrybą, pavartėme vaikų mėgstamo rašytojo K. Kasparavičiaus parašytas ir iliustruotas knygas, prisiminėme kokius spektaklius, sukurtus pagal H. K. Anderseno pasakas, galima pamatyti mūsų miesto teatruose, didžiavomės, kad lėlių vežimo teatro vadovas A. Markuckis 2003 m. apdovanotas H. K. Anderseno premija už šio rašytojo kūrybos puoselėjimą ir propagavimą. Pasibaigus pamokėlėms visi džiaugėmės: vieni sužinoję daug naujo, kiti – pasidalinę su draugais savo turėtomis žiniomis. Ypatingai džiugino 4b klasės mokiniai ir mokytoja A. Purkėnaitė-Jokubauskienė, kurie klausimus gliaudė lyg voverės riešutėlius.

Skaitėme K. Kasparavičiaus parašytą kreipimąsi į viso pasaulio vaikus „Knygos padeda neskubėti“. Daugelį nustebino žodžiai „... O ar neišgyvenote dar vieno stebuklo – kad kai skaitote knygą, knyga skaito jus? Taip taip, ir knygos moka skaityti. Jos skaito jūsų kaktą, antakius, čia pakylančius, čia nusvyrančius lūpų kampučius, bet labiausiai, žinoma, akis. O per akis jos įžvelgia… Na, juk patys žinote ką!...“

Tarptautinę vaikų knygos dieną palinkėkime vieni kitiems įdomių knygų. Bet taip pat – kad ir patys būtume knygoms įdomūs!

Bibliotekos vedėja Z. Januškevičienė

© 2016. Visos teisės saugomos