Kai mus apgaubia lapkričio sutemos, užsidegame žvakes ir skaitome drauge. Tokia yra jau trečią dešimtmetį gyvuojančios Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja.

Šių metų tema – „Šiaurės šalys ir pasaulis“. Lapkričio 9–16 dienomis renginiai vyko karantino sąlygomis, todėl buvo kuklesni. Mūsų mokykloje apie šį projektą skelbė stendas antrojo aukšto fojė, bibliotekoje buvo galima aplankyti knygų parodą „Šiaurės šalių rašytojai – Lietuvos vaikams“.

Tradiciškai dalyvavome šiaurietiškos literatūros skaitymuose vaikams ir jaunimui „Auštant“. Trumpai susipažinome su Šiaurės šalimis ir jų garsiaisiais protėviais vikingais, prisiminėme garsiausius šių šalių rašytojus ir jų kūrinius, spėliojome, kokia kalba parašyta „Nordisk litteraturuke Fest i Norden“, „Nordurlendsk bokmentavika“, „Norran bokmenntavika“, „Ziemelvalstu literatūras nedela Svetki Ziemelvalstis“, bandėme atpažinti šalių vėliavas, išmokome šiaurės šalių kalbomis pasisveikinti ir padėkoti.

Skaitymuose vaikams bibliotekoje apsilankė 3c ir 3d kl. mokiniai. Skaitėme norvegų rašytojos Kristinos Roskifte šiuolaikišką paveikslėlių knygą „Alle sammen teller“ („Visi iki vieno“). Įsitikinome, kad kiekvienas turime savo visiškai unikalią istoriją – esame savaip mąstantys, savaip darantys, savaip matantys ir sprendžiantys kilusias problemas. Sunku tuo patikėti, kai pasaulyje gyvena septyni su puse milijardo žmonių, o tokių kaip „AŠ“ daugiau nėra.

Skaitymuose paaugliams ir jaunimui dalyvavo 7a ir 8a kl. mokiniai. Skaitėme švedų rašytojo Jakob Wegelius knygos „Žudiko beždžionė“ ištrauką. Joje autorius kvietė į įspūdingą kelionę po visatą, kur karaliauja neišaiškinti nusikaltimai, beždžionė ir daugybė mįslingų paslapčių. Tai kelionių apybraiža su detektyvo elementais, kur skaitytojas įtraukiamas į istorijas su tamsiausiomis paslaptimis, apie godumą ir blogį, netikėtai užsimezgusias draugystes, viltį, atleidimą ir susitaikymą. Perskaitę ištrauką svarstėme: „Ką aš daryčiau atsidūręs tokioje situacijoje?“  

2020-ieji metai alsuoja klimato kaita ir COVID-19 pandemijos protrūkiu. Tai priverčia susimąstyti, ką reiškia būti pasaulio piliečiu. Kaip svarbu jausti atsakomybę už save ir kitus. Ir visai nesvarbu, mažas ar didelis pilietis esi šiame pasaulyje. Tą ir bandėme įžvelgti perskaitytų knygų ištraukose.

                                            Bibliotekos vedėja Z. Januškevičienė

© 2016. Visos teisės saugomos